Z.U.H. Mateo, 40-145 Katowice, ul. Daszyńskiego 39 

+48 515 17 19 18

biuro@ejubiler.eu

Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka
  Firma działa od 1996 r.

Szukaj
MENU
Jesteś tutaj: FAQ

FAQ

Brylanty

Brylant – fachowa nazwa diamentu o szlifie brylantowym.

W terminologii jubilerskiej brylant to diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. Wszystkie pozostałe rodzaje szlifu należy określać, używając ich dokładnych nazw (CIBJO, 1991 r.).

W handlu, w języku potocznym jednak mianem brylantów określa się zwykle wszystkie oszlifowane diamenty, a nie tylko te, na które nałożono szlif brylantowy.

Przy określaniu cech i jakości brylantu a przez to także jego ceny stosuje się zasadę 4C czyli czterech właściwości: masy, czystości, barwy i szlifu (z angielskiego: carat, clarity, color, cut).

Masa brylantu podawana jest w karatach (ct)

1 ct = 0,200g czyli 1 gram brylantu ma masę 5 ct.

Czystość

LC, FL, IF (Loupe Clean, Flawless, Internally Flawless)
Oznacza najwyższą czystość gdzie pod standardową lupą o powiększeniu 10x nie da się stwierdzić żadnych wewnętrznych wrostków lub innych uszkodzeń.

VVS1, VVS2 (Very Very Slightly Included)
Czystość gdzie przy badaniu lupą 10x stwierdzenie wrostków lub uszkodzeń jest bardzo trudne do wykrycia.

VS1, VS2 (Very Slightly Included)
Czytość gdzie kamień oceniany gołym okiem wydaje się pozbawiony wrostków lub uszkodzeń a pod lupą 10x ich wykrycie jest stosunkowo łatwe.

SI1, SI2 (Slightly Included)
Czystość przy której z trudem ale da się dostrzec gołym okiem wrostki i uszkodzenia a przy badaniu lupą 10x sa one bardzo widoczne.

P1, P2, P3 / I1, I2, I3 (Pique / Included)
Czystość gdzie wrostki i zabrudzenia są łatwo widoczne gołym okiem.

Barwa

Barwa diamentów posiada najczęściej żółty albo brązowy odcień. Można także spotkać kamienie o tak zwanych barwach fantazyjnych, czyli na przykład różowe, pomarańczowe czy też niebieskie. Wartość na podstawie kolorystyki określa się dzięki jednej prostej zasadzie: im bardziej bezbarwny jest brylant, tym większa powinna być jego cena. Takie kamienie otrzymują najcenniejszą kategorię D (w skali do Z).

Szlif

Szlif diamentu pozwala na ostateczną jego ocenę. Podczas niej zwraca się uwagę na proporcje, wykończenie oraz kształt. W czterostopniowej skali oceny wyróżnia się również kamienie o szlifie okrągłym (brylanty) czy też fantazyjnym (na przykład owal, markiza). 

Próba złota

Próby złota to określenie wskazujące w branży jubilerskiej zawartość złota w stopie metalu. Mówiąc bardziej obrazowo, próba złota wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy konkretnego stopu. Jeśli zatem stop zawiera 50% złota, to mówimy o próbie 500. Sam termin "próba złota" znany jest już od czasów starożytnych. Już wtedy stosowano go w celu jednoznacznej standaryzacji produktów zawierających metale szlachetne.

PRÓBA ZŁOTA 585

Próba złota 585 zawiera 58,5% czystego złota.

Najbardziej popularna i najchętniej wybierana próba złota przez Klientów sklepów jubilerskich na całym świecie.

Złoto 585 to kompromis pomiędzy dość wysoką zawartością szlachetnego kruszcu, a bardzo dobrymi własnościami fizycznymi.

Próba 585 gwarantuje zatem wysoką wartość i wysoką trwałość biżuterii.

Im wyższa próba, tym złoto jest bardziej miękkie i łatwiej się niszczy. I odwrotnie – im próba złota niższa, tym kruszec jest twardszy, lecz łatwiej i szybciej pokrywa się śniedzią. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się złoto próby 585. Jednakże to ta najwyższa próba złota zapewnia pewien prestiż, uwielbiany zarówno przez kobiety i mężczyzn - wyjątkowy połysk, którego nie można dostrzec w złocie innych klas.

Kamienie szlachetne

kamienie szlachetne to podstawowy materiał twórczy wykorzystywany przy wyrobie biżuterii od starożytności po czasy nam współczesne. I tak pozostanie – aż do chwili, gdy zmienią się światowe kanony piękna; choć biorąc pod uwagę blask, kolor i znaczenie przypisane diamentom, rubinom, szmaragdom, czy szafirom – nigdy to nie nastąpi.

RUBIN

Określany jako „barwny ekstrakt z kropli krwi matki ziemi", rubin uważany jest za jeden z najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych. Od dawna symbolizuje największe z bogactw – miłość - dzięki temu romantycznemu oraz magicznemu wizerunkowi stał się ulubieńcem zakochanych.

SZAFIR

Szafir to odmiana korundu, czyli najtwardszego kamienia występującego naturalnie – zaraz po diamencie. Z reguły niebieski, często spotykany jest w innych barwach. Zawdzięcza je domieszce żelaza lub tytanu. W szafirach znajdziemy każdy odcień nieba oglądanego podczas zachodu słońca: od pięknych, ciepłych barw widocznych na zachodzie, przez wszelkie odcienie niebieskiego, aż do koloru ciemnego granatu widocznego na wschodzie.

Zapraszamy na zakupy do sklepu jubilerskiego ejubiler.eu. Jesteśmy sklepem firmowym czołowego polskiego producenta biżuterii Altravision z Krakowa. Nasza oferta to pierścionki z brylantem, rubinem, szafirem w czterech odcieniach złota. Wszystkie wyroby jubilerskie wykonywane są na zamówienie. Kupujesz bezpośrednio od producenta, co gwarantuje doskonały stosunek jakości do ceny.